Dziś startuje Brave Festival 2012

By Marcin Bieniek | July, 2, 2012 | 0 comments

Dziś rozpoczyna się ósma edycja Brave Festival pod hasłem “Wtajemniczenia kobiet”.

Jako jeden z akredytowanych fotografów będę relacjonował przebieg tegorocznej edycji.

 

zaproszenie_brave_festival_2012

 

“Pierwszego dnia BRAVE FESTIVAL zahipnotyzuje nas mistycznymi pieśniami o ziemskiej i niebiańskiej miłości w wykonaniu zespołu Debaa – kobiet pochodzących z niewielkiej wyspy Majotta, położonej pomiędzy Madagaskarem a wybrzeżami kontynentalnej Afryki. Tajemnicza nazwa grupy pochodzi od praktyki śpiewania lirycznych form wierszowanych, skierowanych najczęściej ku czci Allaha, a która przez lata uprawiana była wyłącznie przez mężczyzn. Dziś gatunek ten zarezerwowany jest dla kobiet i stanowi dla nich okazję do jednoczenia się i wspólnego dzielenia momentów radości, takimi jak powrót z pielgrzymki do Mekki, święto Aïd, śluby czy urodziny.

 

Występy zespołu Debaa oczarowują niezwykłą estetyką wdzięku, na którą składa się kilka subtelnie współgrających ze sobą elementów. Przedstawienie kobiet z Majotty to połączenie piękna poetyckich pieśni, rytmu i melodii wierszowanych formuł oraz skodyfikowany, pełen delikatnej gracji system ruchów ramion i głowy, który stanowi wyjątkowo elegancką choreografię. Dopełnieniem magicznego obrazu są kostiumy, piękna biżuteria, w którą przyozdabiają się kobiety, oraz misternie wykonany makijaż ich dłoni.

 

Tę ucztę zmysłów w kolejnym dniu festiwalu dopełni występ Jukurrpa – co w tłumaczeniu oznacza śnienie, czyli ceremonia kobiet z Warlpiri, która już 3 lipca o godz. 18:00 odbędzie się w Muzeum Współczesnym. Rytuał towarzyszyć będzie wystawie poświęconej aborygeńskiemu malarstwu kropkowemu, które stanowi ogromny wkład jej twórców w odrodzenie rdzennej kultury i sztuki Australii. Artystki w ramach Jukurrpa malują swoje sny, które często odnoszą się do ich kraju, miejsc, mitów czy przodków, a wraz z pieśniami i tańcami tworzą niepowtarzalną opowieść. Wstęp na uroczystość i wystawę jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona

 

Wydarzenie „Pieśni miłosne do Proroka. Subtelność sufickiej tradycji kobiet z wysp Oceanu Indyjskiego”, otwierające 8. edycję Brave Festival pt. „Wtajemniczenia kobiet” odbędzie się 2 lipca o godz. 20:00 w Centrum Sztuki Impart. Ceny biletów to 40/50 zł sektor I, 35/45 zł sektor II, a całkowity dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie organizacji pozarządowej ROKPA niosącej pomoc dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.”

 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji BRAVE FESTIVAL na stronach:

http://bravefestival.pl/

http://www.facebook.com/BraveFestival

 

źródło: informacje prasowe Brave Festival

   

Dodaj komentarz

Post Comment

Π