Opuszczony kościół ewangelicki w Goszczu

Kościół ewangelicji w Goszczu opuszczony jest od 1945 roku. Jest to jeden z najstarszych, istniejących kościołów ewangelickich w Polsce.

5 Photos

Opuszczony kompleks szpitalny w Legnicy

Szpital wojskowy Wehrmachtu w Legnicy (Das Standortlazarett Liegnitz) został zbudowany w końcu lat trzydziestych w Lasku Złotoryjskim, założonym w południowej części miasta Legnicy. Funkcjonował jako I Szpital Wojskowy (Reservelazarett I Liegnitz) do końca wojny przyjmując rannych ze wszystkich frontów. W szpitalu miał siedzibę legnicki wojskowy oddział sanitarny (Sanitätsabteilung Liegnitz). Obiekt zaprojektowany został najprawdopodobniej przez ten sam zespół, który stworzył obecny szpital w Głogowie, wybudowany w tym samym czasie. Świadczy o tym podobieństwo architektoniczne, wiele rozwiązań i zastosowanych materiałów budowlanych. Pokoje wychodzące na długie tarasami na trzech kondygnacjach, skierowane są na południowy-zachód. Przed wojną Lasek był takim specyficznym miejscm klimatycznym z powodu wiejących wiatrów. Podobne właściwości były w jednym z miast szwajcarskich. Z chwilą przejęcia części miasta na siedzibę Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w obiekcie urządzono Centralny Szpital Północnej grupy Wojsk (Gruppowoj wojennyj Gospital). Miał status szpitala ewakuacyjnego, czyli na wypadek wojny – wykorzystywano wiec tylko 1/3 z gotowych 650 łóżek. Słynął ze znakomitej opieki medycznej oferowanej przez najlepszych medycznych specjalistów wojskowych i cywilnych ówczesnego ZSRR. Dziedziczył tradycje Leningradzkiego Szpitala Ewakuacyjnego utworzonego w 1941. Po przerwaniu blokady Leningradu był przenoszony za frontem, aż trafił na teren Polski. W Legnicy od 4 lutego 1948 do 1992 r. W skład kompleksu zajmującego 7ha wchodziły: główny budynek szpitala o długości 240m, drugi mniejszy budynek z oddziałem zakaźnym, kuchnia, kotłownia, basen kryty, kino oraz inne budynki takie jak magazyny na żywność, opał, garaże itd. Po przekazaniu Szpitala w ręce polskie zakupili go Zabużanie, płacąc za ten obiekt papierami wydanymi za mienie pozostawione na Wschodzie. Od blisko 20 lat nie znalazł się inwestor, który uczynił by z tego obiektu posesje tętniącą życiem i będącą ozdobą miasta.

tags: plener, legnica, opuszczone, szpital, mala moskwa, kwadrat, industrialne, hdr, opuszczony, szpital

24 Photos

Fabryka celulozy w Malczycach

Fabryka powstała w roku 1911. W latach międzywojennych produkowała 35tyś ton celulozy i 9tyś ton papieru. Funkcjonowała do końca lat 80tych. Od tamtej pory popada w ruinę. Miejsce to opisane na wielu forach dosyć często odwiedzane jest przez eksploratorów, fotografów a z tego co widziałem po pozostawionych po sobie "fantach" również lokalną młodzież.

tags: Malczyce, cellulose, celulozy, fabryka, fabryka celulozy, outdoors, plant, plener

11 Photos

Wrocław Nadodrze i Port miejski

Myśleliśmy z kolegą Wojtkiem gdzie by tu w plener wyskoczyć... i wymyśliliśmy... Pokrętnymi drogami doszły nas słuchy, że na terenie portu miejskiego jest opuszczony budynek terminala zbożowego do którego przy odrobinie szczęścia można się dostać. Zerwaliśmy się jak zwykle około 5 rano i jak zwykle w pełnym rynsztunku (fotograficznym) wyruszyliśmy na poszukiwania tajemnego wejścia do budynku terminala... Chwilę zajęło zajęło nam pokręcenie się po okolicy (okolice dworca nadodrze, okolice terminala) i złapanie kilku fajnych kardów aż w końcu dotarliśmy do terminalu. Znalezienie wejścia (do dzisiaj nie wiemy czy było to "to" tajemne wejście) zajęło nam krótką chwilę. A w środku... cóż... zobaczcie sami.

18 Photos

Photoday w PZL Hydral

Photoday 13.0 w Hydralu. Na plenerze w dawnych zakładach lotniczych na Psim Polu wśród fotografujących pojawili się również modele i modelki. Panna młoda, żołnierze, ksiądz czy grupka dziewczyn z kolorowymi włosami - to tylko niektóre barwne postaci, które widzieliśmy na terenie Hydralu.
źródło: mmwroclaw.pl

7 Photos

Photoday w EiT

Photoday - cykliczna impreza dla fotografów organizowana przez portal mmwroclaw.pl. Tym razem na terenie byłego technikum rolniczego. Plener odbył się na kilka tygodni przed przejęciem obiektów przez Wrocławskie Centrum Badań EiT+.

18 Photos

Cegielnia w Ścinawce Średniej

Należącą do rodziny Gaertnerów cegielnię przejęły władze polskie i utworzono tu Państwową Cegielnię Skałeczno. W 1947 roku zakład zatrudniał 150 osób i należał do największych na ziemi kłodzkiej. W sierpniu 1986 roku w cegielni miał miejsce ogromny pożar, który zniszczył budynki i urządzenia, m.in. piec ceramiczny. W 1989 roku odbudowano ją jako część Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej. W 1992 roku przedsiębiorstwo zlikwidowano, z cegielnia została sprzedana prywatnemu właścicielowi i jako własność prywatna istnieje do dziś. Niestety, mimo dość bogatych pokładów gliny znajdujących się przy zakładzie, cegielnia obecnie praktycznie nie funkcjonuje.
źródło: scinawka.republika.pl

tags: Marcin Bieniek, abandoned, brickyard, industrial, outdoors, Niemcza, hdr

16 Photos

Hale poprodukcyjne - ul. Kwidzyńska, Wrocław

Tereny obecnego Koelner, AB i 3M Viscoplast Kilka opuszczonych, przygotowanych do wyburzenia hal produkcyjnych. Sceneria rodem z horrorów lub niektórych gier komputerowych. Dobrze, że udało mi się zrobić kilka zdjęć zanim budynki zostaną zburzone

7 Photos

Słodownia w Niemczy

Wybudowana w 1886 lub 1894 roku niemczańska słodownia, to jeden z najciekawszych zabytków przemysłu browarniczego w okolicach Wrocławia. Założona przez braci Gerber (właścicieli okolicznych dóbr rycerskich), produkowała przed wojną około 35 tys. centarów słodu rocznie. Wojnę przetrwała w nienaruszonym stanie. Produkcję wznowiono bardzo szybko. Słodownia, wchodząca w skład Wrocławskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych zaopatrywała browary Mieszczański, Zakrzów, Kłodzko, Radków i Ziębice. Do 1970 roku posiadała czynną bocznicę kolejową. Produkcję zakończono w latach 90-tych. Opuszczony budynek spłonął. Pozbawiony okien i niedostatecznie zabezpieczony budynek stale narażony jest na niszczący wpływ warunków atmosferycznych i dewastację.
źródło: zabytki.blox.pl

tags: abandoned, malt house, hdr, niemcza

9 Photos

Skansen wsi Kaszubskiej we Wdzydzach Kiszewskich

Kaszubski Park Etnograficzny - bo tak brzmi oficjalna nazwa skansenu - to miejsce magiczne. Zapoczątkowany jedną chatą w 1906 roku przez Teodora i Izydora Gulgowskich dziś posiada 49 obiektów na obszarze 22ha. Spacerując pomiędzy chatami krytymi strzechą, zaglądając do stodół i warsztatów można na prawdę poczuć ducha przeszłości. Miejsce to wcale nie sprawia wrażenia muzeum. Wchodząc do wielu chat ma się wrażenie, że ktoś tam cały czas mieszka, tylko wyszedł na chwilę pozostawiając na stole kubek z herbatą i niedojedzone śniadanie...

tags:

28 Photos

Małkowice

Mroźny poranek w mojej niedalekiej okolicy - miejscowość Małkowice.

4 Photos

Π